mgr inż. Jerzy Mrówka     +48 733 446 264     jerzy.mrowka@jmmetrology.eu

 Wyszukiwanie:
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Filter by Custom Post Type
Filter by Categories
Dla kolejnictwa
ETCS
Informacje ogolne
Systemy DSAT
Doradztwo Metrologiczne Wagowe
Informacje ogolne
Interpretacje Dyrektyw NAWI i MID
Krajowe przepisy wykonawcze
Pojęcia
Słowa na A
Słowa na B
Słowa na C
Słowa na D
Słowa na E
Słowa na F
Słowa na G
Słowa na H
Słowa na I
Słowa na J
Słowa na K
Słowa na L
Słowa na M
Słowa na N
Słowa na O
Słowa na P
Słowa na R
Słowa na S
Słowa na Ś
Słowa na T
Słowa na U
Słowa na V
Słowa na W
Słowa na Z
Technika wagowa
Nowości na stronie
Ciekawostki
Tematy powiązane
Android
ISO
Magistrale komunikacyjne
 

Temat: WELMEC 8.8. Wydanie 2


Kategoria:

WELMEC 8.8. Wydanie 2

WELMEC 8.8. Wydanie 2

WELMEC 8.8. Wydanie 2  jest to system modułowej oceny przyrządów pomiarowych.

Celem dyrektywy dot. przyrządów pomiarowych (MID) oraz dyrektywy o wagach nieautomatycznych (NAWI) jest jak wiadomo zharmonizowanie aspektów prawnych dotyczących przyrządów pomiarowych oraz wag nieautomatycznych na obszarze Unii Europejskiej.

Uwaga

  •  Dyrektywa MID dodatkowo zawiera przepisy dotyczące postępowania z podzespołami jednakże tylko dla niektórych kategorii przyrządów pomiarowych, jak np. wymienione w załącznikach MI-002 oraz MI-004.
  • W dyrektywie NAWI nie ma postanowienia w sprawie podzespołów.

Praktycznie jednak przyrządy pomiarowe składają się z całej grupy podzespołów, które są produkowane przez różnych „Original Equipment Manufacturers” (OEM), czyli producentów oryginalnego wyposażenia.  Producent buduje zwykle kompletny przyrząd pomiarowy z różnych podzespołów mając na celu wprowadzenie go na rynek i uruchomienie.

Jeżeli zastosowany podzespół spełnia określoną funkcję w ramach konstrukcji przyrządu pomiarowego, to może zostać oddzielnie oceniony ze względu na tę specjalną funkcję,  jako część całego układu.

Jeżeli taki podzespół realizuje różne aspekty funkcjonale w przyrządzie pomiarowych i jest zgodny z właściwymi zaleceniami OIML, normami zharmonizowanymi lub dokumentami normatywnymi oraz przewodnikami WELMEC, to może zostać wystawiony dokument potwierdzający tę zgodność.

Nie chodzi tu przy tym o procedurę pochodzącą z dyrektyw NAWI lub MID lecz praktykę w metrologii prawnej. Aby skorzystać z tej (oszczędnej) procedury właściwe jest  skorzystanie z  metody oceny modułowej wg WELMEC.

Należy jednak pamiętać o tym, że badanie dotyczące kompletnego przyrządu  (lub podzespołu, jeżeli został on przewidziany w MID) musi być w każdym razie wykonane  w jednostce notyfikowanej.

Ciąg dalszy – patrz Przewodnik WELMEC 8.8 : Przewodnik w sprawie ogólnych i administracyjnych aspektów dobrowolnego systemu modułowej oceny przyrządów pomiarowych.

Skomentuj:

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.