Wyszukiwanie:
Search
Generic filters

Temat: Prąd z powietrza


Kategoria: ,

Prąd z powietrza

Prąd z powietrza

Prąd z powietrza, a dokładniej elektryczność z wilgotności powietrza.

Zespół pracowników uniwersytetu Massachusetts Amherst skonstruował w tym celu przyrząd o nazwie „Air-Gen”. Informacja o tym został a opublikowana w czasopiśmie „Nature”.

„Air-Gen” zawiera przewodzące nanodruty proteinowe, produkowane w naturalny sposób przez mikroorganizmy geobacter (bakterie beztlenowe). Nanodruty tworzą film o grubości poniżej 10 mikrometrów. Film ten łączy elektrody w sposób, że para wodna związana w atmosferze generuje elektryczność. Warunkiem tego jest właściwa kombinacja przewodności elektrycznej i chemii powierzchniowej drutów proteinowych, jak również dyskretnej porowatości pomiędzy nanodrutami.

Nowa technologia jest przyjazna dla środowiska, odnawialna i opłacalna ekonomicznie. Może być stosowana także na obszarach o ekstremalnie niskiej wilgotności powietrza (np. na Saharze). „Air-Gen” działa także w pomieszczeniach.

Przyrząd jest jeszcze we wczesnej fazie rozwojowej. Naukowcy wyrażają jednakże nadzieję, że wkrótce pojawi się na rynku. Celem jest m.in. przystosowanie go do telefonów komórkowych, co uwolni na od ich regularnego doładowywania.

 

Źródło: Der Spiegel

No tags for this post.

Skomentuj:

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.