mgr inż. Jerzy Mrówka     +48 733 446 264     jerzy.mrowka@jmmetrology.eu

 Wyszukiwanie:
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Filter by Custom Post Type
Filter by Categories
Dla kolejnictwa
ETCS
Informacje ogolne
Systemy DSAT
Doradztwo Metrologiczne Wagowe
Informacje ogolne
Interpretacje Dyrektyw NAWI i MID
Krajowe przepisy wykonawcze
Pojęcia
Słowa na A
Słowa na B
Słowa na C
Słowa na D
Słowa na E
Słowa na F
Słowa na G
Słowa na H
Słowa na I
Słowa na J
Słowa na K
Słowa na L
Słowa na M
Słowa na N
Słowa na O
Słowa na P
Słowa na R
Słowa na S
Słowa na Ś
Słowa na T
Słowa na U
Słowa na V
Słowa na W
Słowa na Z
Technika wagowa
Nowości na stronie
Ciekawostki
Tematy powiązane
Android
ISO
Magistrale komunikacyjne
 

Temat: Oczko pomiarowe


Kategoria: ,

Oczko pomiarowe

Oczko pomiarowe

Oczko pomiarowe lub oczkowy, tensometryczny przetwornik pomiarowy. Także czujnik wciskany – składa się zwykle z cienkowarstwowej tulei, w której w odpowiedni sposób są rozmieszczone tensometry. Aby pomieścić tensometry – średnica oczka pomiarowego (Ø) ma zwykle ok. 20 mm. Długość tulei (L) wynika natomiast z integracji wzmacniacza sygnału. Jeżeli tuleja taka zostanie odkształcona tak, że jej przekrój kołowy stanie się elipsą – to pojawia się elektryczny sygnał wyjściowy.

Einpresssensor Eipressensor_2

W przypadku tego rodzaju czujników istotna jest tzw. czułość kierunkowa, co oznacza, że pełen sygnał wyjściowy uzyskuje się tylko wówczas, gdy tuleja jest odkształcana w odpowiednich miejscach obwodu. Na obwodzie 360° mamy natomiast dwa maksima i dwa minima i cztery przejścia przez zero.

Max_min

Czujnik wciskany montowany jest w ten sposób, że jest wciskany z ujemnym luzem w okrągły otwór wykonany w elemencie, którego obciążenie chcemy mierzyć.  Wciśnięcie zapewnia mocowanie siłą tarcia pomiędzy czujnikiem a obciążanym elementem. Przy zabudowie należy zwracać uwagę na oznakowanie na czujniku wskazujące o kierunku odkształcenia, dla uzyskania maksymalnego sygnału.

Montaż czujnika musi być wykonywany przy pomocy odpowiednich narzędzi, dlatego że dla jego wciśnięcia niezbędna jest siła kilkudziesięciu kN, a wbijanie nie jest dopuszczalne.

Oczko pom. budowa

Oczko pomiarowe może z powodzeniem zastąpić wyłącznik szynowy. W tym celu w szyjce szyny należy wywiercić otwór. Najlepszym do tego miejscem jest tzw. włókno obojętne znajdujące się dokładnie w środku pomiędzy główką a stopą szyny.

W zależności od tego, w jakim kierunku zostanie wprasowane oczko pomiarowe, uzyskuje się różnego rodzaju sygnału wyjściowe zależne od obciążenia szyny.

Jeżeli oczko pomiarowe zostanie tak wprasowane, że kierunek maksymalnej czułości będzie pionowy, to największy sygnał wyjściowy uzyskuje się wówczas, gdy koło znajduje się dokładnie nad oczkiem pomiarowym.

Achienenschalter_1

Przebieg sygnału przypomina znany rozkład normalny. Odcinek, na którym utrzymuje się użyteczny sygnał jest równy ok. 100 mm.

Kierunek jazdy pociągu można ustalić za pomocą dwóch oczek pomiarowych.

Gdy koło znajduje się pomiędzy dwoma podkładami, to szyna przenosi także siłę poprzeczną. Siła to powoduje odkształcenia ścinające w kierunku wzdłużnym szyny. Odkształcenia te można mierzyć za pomocą jednego oczka pomiarowego wprasowanego pod katem 45° do osi podłużnej szyny.

Schienenschalter_2

Najeżdżające koło wyzwala wówczas narastający liniowo sygnał, który uzyskuje maksimum tuż przed oczkiem pomiarowym a następnie zmienia polaryzację i zanika liniowo do zera, gdy koło się oddala.

Kierunek jazdy pociagu można rozpoznać przez polaryzacje tego sygnału.

Jeżeli dwa tak wprasowane oczka pomiarowe zostaną umieszczone w szynie, w przestrzeni między dwoma sąsiednimi podkładami, to przez dodanie (zgodnie ze znakiem) obydwu sygnałów otrzymuje się sygnał sumaryczny proporcjonalny do nacisku koła. Można zatem powiedzić, że 2 x siła poprzecz-na = WAGA. Zwykle oczka umieszcza się w takim przypadku, w szyjce szyny, w odległości równej 300 mm. Użyteczny odcinek ważący wynosi wówczas ok. 200 mm. Im dokładniej chcemy ważyć, tym wolniej musi odbywać się przejazd.

Schienenschalter_3

Źródło: materiały własne + informacyjne Schenck Process GmbH + Internet

Skomentuj:

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.