mgr inż. Jerzy Mrówka     +48 733 446 264     jerzy.mrowka@jmmetrology.eu

 Wyszukiwanie:
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Filter by Custom Post Type
Filter by Categories
Dla kolejnictwa
ETCS
Informacje ogolne
Systemy DSAT
Doradztwo Metrologiczne Wagowe
Informacje ogolne
Interpretacje Dyrektyw NAWI i MID
Krajowe przepisy wykonawcze
Pojęcia
Słowa na A
Słowa na B
Słowa na C
Słowa na D
Słowa na E
Słowa na F
Słowa na G
Słowa na H
Słowa na I
Słowa na J
Słowa na K
Słowa na L
Słowa na M
Słowa na N
Słowa na O
Słowa na P
Słowa na R
Słowa na S
Słowa na Ś
Słowa na T
Słowa na U
Słowa na V
Słowa na W
Słowa na Z
Technika wagowa
Nowości na stronie
Ciekawostki
Tematy powiązane
Android
ISO
Magistrale komunikacyjne
 

Temat: Konserwacja wag


Kategoria: ,

Konserwacja wag

Konserwacja wag

Konserwacja wag  – technologicznie „wnętrza” wag / systemów ważących szczególnie w ostatnich latach stają się coraz bardzie złożone. Znacznie trudniej jest zatem określić stan techniczny poszczególnych elementów lub podzespołów – nowoczesne urządzenia posiadają więcej „słabych punktów”. Ponadto konstruktorzy odchodzą od przewymiarowania i skłaniają się w kierunku projektowania oszczędnych i lekkich konstrukcji. Znaczna ilość elementów jest przy tym bardziej podatna na zużycie i uszkodzenia.

W następstwie tego awaria wagi trwa dłużej, gdyż więcej czasu potrzeba na usunięcie usterki i wzrastają koszty naprawy. Najpewniejszym sposobem na unikanie / ograniczanie takich kosztów jest dbanie o to, aby waga się nie psuła. Fachowym tego określeniem jest „konserwacja zapobiegawcza”.

Pierwotnym celem koncepcji konserwacji zapobiegawczej jest zapewnienia możliwie najwyższej technicznej sprawności urządzeń. W przypadku wag i systemów ważących do kosztów związanych z naprawami (usługa plus części) dochodzą ponadto straty np. z tytułu niemożliwości realizowania procesów produkcyjnych. Odnosi się to w szczególności do wag przemysłowych i pojazdowych (samochodowych) oraz urządzeń procesowych, pracujących jako grawimetryczne systemy ważące.

W praktyce konserwacja zapobiegawcza polega na tym, że na bazie posiadanych (zebranych) danych ustala się odpowiednie daty dla przeprowadzenia wymaganych czynności konserwacyjnych, mając na uwadze zapewnienie wymaganej wydajności urządzeń. Możemy tu wyróżnić następujące cele:

  • Minimalizację okresów przestoju urządzeń,
  • Skrócenie czasu napraw wagi,
  • Minimalizację skutków oddziaływania przestoju wagi na pracę przedsiębiorstwa.

Wdrożenie powyższych celów to nie tylko zdefiniowanie i realizowanie zadań konserwacyjnych, lecz także zapewnienie bezproblemowego dostępu do części zamiennych. Szybkie ponowne uruchomienie systemu ważącego w efekcie wcześniejszej sygnalizacji błędów i diagnostyki daje wymierne korzyści ekonomiczne.

W szczególności przewagę mają tu urządzenia cyfrowe, które począwszy od elektroniki wagi aż do wagowego przetwornika pomiarowego pozwalają w wygodny sposób zarządzać systemami ważącymi. Ponadto całkowicie wykluczają one wpływ zakłóceń elektromagnetycznych na działanie wagi cyfrowej, pozwalają na szybką, elektroniczną kompensację uchybu naroży oraz zapis parametrów kalibracyjnych na karcie SD spełniającej również rolę tzw. pamięci „alibi”.

Istotną zaletą cyfrowych urządzeń ważących jest łatwość ich integrowania z nadrzędnymi systemami sterowania. Sygnalizacja zdarzeń (stanu zużycia elementów, utraty zdolności izolacji kabli itp.) bezpośrednio do systemu nadrzędnego pozwala na właściwe zaplanowanie czynności konserwacyjno-remontowych i ich przeprowadzenie w optymalnym czasie, co znacznie przyczynia się do wydłużenia cyklu życia systemu ważącego.

Źródło: HBM + Internet.

Skomentuj:

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.