mgr inż. Jerzy Mrówka     +48 733 446 264     jerzy.mrowka@jmmetrology.eu

 Wyszukiwanie:
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Filter by Custom Post Type
Filter by Categories
Dla kolejnictwa
ETCS
Informacje ogolne
Systemy DSAT
Doradztwo Metrologiczne Wagowe
Informacje ogolne
Interpretacje Dyrektyw NAWI i MID
Krajowe przepisy wykonawcze
Pojęcia
Słowa na A
Słowa na B
Słowa na C
Słowa na D
Słowa na E
Słowa na F
Słowa na G
Słowa na H
Słowa na I
Słowa na J
Słowa na K
Słowa na L
Słowa na M
Słowa na N
Słowa na O
Słowa na P
Słowa na R
Słowa na S
Słowa na Ś
Słowa na T
Słowa na U
Słowa na V
Słowa na W
Słowa na Z
Technika wagowa
Nowości na stronie
Ciekawostki
Tematy powiązane
Android
ISO
Magistrale komunikacyjne
 

Temat: Energetyka wiatrowa


Kategoria: ,

Energetyka wiatrowa

Energetyka wiatrowa

Energetyka wiatrowa uzyska w Niemczech praktyczną możliwość poprawy i skutecznego zapewnienia jakości. Jak informuje PTB w Braunschweig powstanie wielkogabarytowy przyrząd do pomiaru współrzędnych umożliwiający pomiar olbrzymich podzespołów elektrowni wiatrowych. Przyrząd pozwoli także na pomiar i kalibrację bardzo dużych momentów obrotowych.

Na terenie Niemieckiego Instytutu Metrologicznego powstanie budynek wyposażony w dźwig do rozładunku podzespołów, np. kół zębatych z samochodów ciężarowych, zanim zostaną one dalej przetransportowane pojazdami szynowymi w celu oczyszczenia, wyrównania temperatury a następnie pomiaru na dużych przyrządach pomiarowych częściowo własnej konstrukcji PTB. Umożliwi to producentom kół zębatych potwierdzać jakość ewentualnie niepewność ich pomiaru w sposób zgodny z normami i obwiązującymi jednostkami SI.

Nowy, duży przyrząd do pomiaru współrzędnych pozwoli także mierzyć inne wielkie podzespoły, jak np. pierścienie smarowe (łożysk) i wały. Dzięki możliwości porównania własnych pomiarów z wynikami kalibracji producenci takich podzespołów mogą lepiej wpływać na jakość i niezawodność produkcji.

Wraz z uruchomieniem tego centrum kompetencyjnego w Niemczech po raz pierwszy pojawi się znormalizowane urządzenie do pomiaru momentu obrotowego pozwalające kalibrować momenty obrotowe w zakresie do 5 meganitunometrów (MN·m). Dla porównania są to momenty obrotowe równo 10 000 razy większe niż te występujące w samochodach osobowych.

Mając na uwadze stale wzrastające gabaryty elektrowni wiatrowych – urządzenie to może zostać rozbudowane aż do 20 MN·m).

Źródło: PTB-Presseinformationen

Skomentuj:

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.