mgr inż. Jerzy Mrówka     +48 733 446 264     jerzy.mrowka@jmmetrology.eu

 Wyszukiwanie:
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Filter by Custom Post Type
Filter by Categories
Dla kolejnictwa
ETCS
Informacje ogolne
Systemy DSAT
Doradztwo Metrologiczne Wagowe
Informacje ogolne
Interpretacje Dyrektyw NAWI i MID
Krajowe przepisy wykonawcze
Pojęcia
Słowa na A
Słowa na B
Słowa na C
Słowa na D
Słowa na E
Słowa na F
Słowa na G
Słowa na H
Słowa na I
Słowa na J
Słowa na K
Słowa na L
Słowa na M
Słowa na N
Słowa na O
Słowa na P
Słowa na R
Słowa na S
Słowa na Ś
Słowa na T
Słowa na U
Słowa na V
Słowa na W
Słowa na Z
Technika wagowa
Nowości na stronie
Ciekawostki
Tematy powiązane
Android
ISO
Magistrale komunikacyjne
 

Temat: Ciepło z kloaki


Kategoria: ,

Ciepło z kloaki

Ciepło z kloaki

Ciepło z kloaki ? Tak, bo w opinii Fraunhofer Institut für Bauphysik ścieki np. w takim mieście jak Stuttgart mają temperaturę od ok. 12 °C  do 15 °C nawet najostrzejszą zimą.

Przykład – spuszczenie wody z wanny powoduje spłynięcie do kanalizacji ok. 120 litów ciepłej wody. Odlanie wody po ugotowaniu makaronu – daje 3 litry prawie gotującej się jeszcze wody. Także zmywanie naczyń powoduje dopływ cieplej wody do kanalizacji, jak również pralka lub prysznic. Rura kanalizacyjna staje się zatem niepotrzebnym  punktem utraty ciepła.

W celu wykorzystania takiej energii traconej w kanalizacji, na odcinku ok. kilometra, zostaną zainstalowane wymienniki ciepła. Będą one transmitować ciepło pochodzące ze ścieków do oddzielnego obiegu wody połączonego z elektrycznie zasilaną pompą ciepła. Pompa ciepła będzie zaopatrzona w ciekły czynnik chłodzący, który odparowuje wraz z pojawieniem się ścieków. Zasilany elektrycznie kompresor spręża otrzymany w ten sposób gazowy czynnik chłodniczy, którego temperatura maleje wraz ze wzrostem ciśnienia.  W kondensorze następuje przemiana gazu w ciecz,  o ile ma on temperaturę ok. 40 °C, oddając ciepło do obiegu grzewczego.  Temperatura równa 40 °C wystarcza już do przyjemnego ogrzania budynku. Zasilanie kompresora jest ponadto realizowane z ciepłowni blokowej, której ciepło odpadowe jest również wykorzystywane dla celów grzewczych.

Aktualnie w Niemczech  ok. 36 budynków jest zaopatrywanych w ciepło z kanalizacji. Instalacje te są jednak znacznie mniejsze niż instalacja jaką planuje Stuttgart.

Źródło: Spiegel Online

Skomentuj:

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.