mgr inż. Jerzy Mrówka     +48 733 446 264     jerzy.mrowka@jmmetrology.eu

 Wyszukiwanie:
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in comments
Search in excerpt
Search in posts
Search in pages
Filter by Custom Post Type
Filter by Categories
Dla kolejnictwa
ETCS
Informacje ogolne
Systemy DSAT
Doradztwo Metrologiczne Wagowe
Informacje ogolne
Interpretacje Dyrektyw NAWI i MID
Krajowe przepisy wykonawcze
Pojęcia
Słowa na A
Słowa na B
Słowa na C
Słowa na D
Słowa na E
Słowa na F
Słowa na G
Słowa na H
Słowa na I
Słowa na J
Słowa na K
Słowa na L
Słowa na M
Słowa na N
Słowa na O
Słowa na P
Słowa na R
Słowa na S
Słowa na Ś
Słowa na T
Słowa na U
Słowa na V
Słowa na W
Słowa na Z
Technika wagowa
Nowości na stronie
Ciekawostki
Tematy powiązane
Android
ISO
Magistrale komunikacyjne
 

Temat: Zmiana rozstawu kół


Kategoria: ,

Zmiana rozstawu kół

Zmiana rozstawu kół

Zmiana rozstawu kół – w informacji zatytułowanej „Stanowisko TALGO” przedstawiliśmy podstawowe dane dotyczące stanowiska przestawczego z toru szerokiego (o prześwicie 1520 mm) na normalny (o prześwicie 1435 mm), które powstało w Brześciu na stacji granicznej białorusko – polskiej.

Spróbujmy przedstawić jak działa ten system, czyli system TALGO RD zmiany szerokości rozstawu kół. Jest on przystosowany do osi wagonów silnikowych, pasażerskich i towarowych, które muszą kursować po torach o różnym prześwicie, na przykład o szerokości jedno-metrowej (1000 mm), po torze normalnym (1435 mm), rosyjskim torze szerokim (1520 mm) oraz iberyjskim torze szerokim (1668 mm).

System TALGO RD został opracowany w 1968 roku w celu uniknięcia niedogodnej przesiadki pasażerów na granicy hiszpańsko – francuskiej. System bazuje na zespołach jezdnych TALGO dla pojedynczych kół. Charakteryzuje się prostą konstrukcją i wysoką sprawnością (dowodem jest więcej niż 1,6 miliona zmian rozstawu kół wykonywanych automatycznie i bezproblemowo). Zmiana szerokości rozstawu kół jest dokonywana bez udziału człowieka, przy czym pociąg przejeżdża z prędkością od 10 do 15 km/h przez specjalne urządzenia zabudowane pomiędzy torami. Urządzenie to ma długość 12 m, tak więc czas przestawienia jednej osi wynosi ok 5 sekund.

Zmiana rozstawu kół

Proces przestawiania obejmuje 5 faz.

Zmiana rozstawu kół

FAZA PIERWSZA:

Płozy znajdujące się na obramowaniu wózka stykają się z bocznie usytuowanymi szynami stanowiska przestawnego i ślizgają po nich. Koła nie przenoszą już obciążenia.

FAZA DRUGA:

Dolne końce rygli zabezpieczających z boku obudowę łożyska tocznego zostają wprowadzone na prowadnice kształtu T i na skutek tego obniża się profil podłużnej prowadnicy szynowej kształtu T, przy czym pociąg prześlizguje się po niej. Koła zostają odblokowane, dzięki czemu jest możliwe ich boczne przemieszczenie.

FAZA TRZECIA:

Koła przesuwają się w bok do nowego położenia. Ruch ten następuje poprzez kontakt kół z bocznymi prowadnicami szynowymi.

FAZA CZWARTA:

Dolne końce rygli zostają ponownie podniesione poprzez wznoszące się prowadnice kształtu T. Tym samym następuję ich zamocowanie w nowej pozycji.

FAZA PIĄTA:

Koła stykają się z szynami o innym rozstawie i przejmują obciążenie wagonu.

Zmiana rozstawu kół

Żródło: www.talgo.com

Skomentuj:

Loading Facebook Comments ...

Leave a Reply

Your email address will not be published.